Svakodnevno izvodimo hiljade pokreta, često a da toga nismo ni svesni. Ali odjednom zglobovi štrajkuju. Koleno boli pri spuštanju niz stepenice, bole prsti kada se dohvati flaša sa vodom. Razlog za to mogu biti znaci habanja zglobne hrskavice, što ortoped na kraju dijagnostikuje kao osteoartritis. Ali kada se otkrije rano, mnogo se može učiniti da se uspori napredak.
Kao fleksibilna veza između dve kosti, kosti nam omogućavaju da se krećemo i istovremeno pružaju stabilnost. Hrskavica, koja se nalazi između dve kosti kao amortizer, obezbeđuje da se opterećenje ravnomerno rasporedi i da se kretanje odvija bez problema. Istrošenost ili povrede mogu izazvati nepopravljivu štetu na hrskavici, a kao rezultat toga mogu biti pogođene i zglobne kosti. Ovaj proces nošenja se medicinski naziva osteoartritis.
Jedna bolest, različiti uzroci
Habanje uzrokovano starenjem smatra se jednim od glavnih uzroka osteoartritisa. Prema studiji Robert-Koh-Instituta o zdravlju odraslih u Nemačkoj, od 50 godina, 40% žena i skoro trećina muškaraca pati od artroze. Ali i mlađi ljudi su sve više pogođeni neizlečivom bolešću zglobova.
Pre svega, nedostatak kretanja i višak kilograma najviše utiču na zglobove. Osim toga, pojavu artroze mogu podstaći pogrešna opterećenja kroz poslovne ili sportske aktivnosti, metaboličke bolesti (npr. giht, reumatizam, dijabetes tipa 2) i povrede. O genetskim uzrocima se takođe govori već neko vreme.
Prvi simptomi osteoartritisa
Osteoartritis često ostaje neprimećen tokom dužeg vremenskog perioda. Mnogi pacijenti odlaze kod lekara tek kada se patnja poveća, a nelagodnost se pogorša. Bol je glavni simptom osteoartritisa. U početku, oboleli osećaju bol pri snažnim, udarnim ili produženim opterećenjima na zglobove (tzv. bol izazvan težinom) ili nakon dužeg sedenja ili ležanja (tzv. početni bol).
Kasnije, kao trajni bolovi – čak i u mirovanju – značajno smanjuju kvalitet života obolelih. Neki takođe primećuju pucanje ili grebanje zglobova prilikom kretanja ili primećuju pojačano zagrevanje zglobova. Ako je hrskavica potpuno istrošena, zglob može biti potpuno blokiran.
Koji zglobovi su pogođeni?
U osnovi, artroza može uticati na bilo koji zglob. Međutim, zglobovi koji su najčešće pogođeni oštećenjem hrskavice su zato što su jako opterećeni i moraju da nose velika opterećenja. Pored toga, zglobovi ramena, skočnog zgloba i prstiju takođe su podložni habanju. Na primer, osteoartritis palca sve češće se primećuje kod prekomernih korisnika pametnih telefona.
Izađi iz začaranog kruga redovnim vežbanjem
Oni koji pate od bolova imaju tendenciju da zaštite zahvaćeni zglob. Čuvanje, s druge strane, može dovesti do nepravilnog opterećenja drugih zglobova i napetosti mišića. Takođe, sa nedostatkom kretanja, luči se manje zglobne (sinovijalne) tečnosti, a kao rezultat toga, smanjuje se snabdevanje hrskavice hranljivim materijama. Pacijenti sa artrozom bi stoga trebalo da uključe lagane pokrete u svoju dnevnu rutinu kako bi zadržali pokretljivost zgloba.
Sportovi poput plivanja ili biciklizma su pogodni za distribuciju sinovijalne tečnosti preko hrskavice i na taj način će se održati transport hranljivih materija, što je izuzetno važno za funkciju hrskavice. Umereni, ciljani trening snage takođe pomaže u jačanju mišića i stabilizaciji zglobova. Manja fizička aktivnost je takođe od velikog značaja. Pa zašto ne biste lično posetili kolegu iz susedne kancelarije umesto da ga pozovete?
Lečenje osteoartritisa – koje su opcije?
Oštećenje hrskavice se ne može preokrenuti. Lečenje artroze stoga ima za cilj ublažavanje simptoma i usporavanje progresije degenerativnih promena zglobova. Kako bi se što brže zaustavilo habanje zglobova, važno je ne čekati predugo, već kod prve sumnje poseti lekara. Samo lekar može postaviti tačnu dijagnozu i propisati odgovarajuću terapiju. Izbor opcija lečenja je raznolik i zavisi od toga koji zglob je zahvaćen i koliko su jaki habanje i bol.
U osnovi, pravi se razlika između konzervativnog i operativnog lečenja. U okviru konzervativne terapije, svrha nije samo ublažavanje bolova, već i jačanje mišićne snage i koordinacije, kako bi zglobovi ponovo postali pokretljiviji i nadoknadili pogrešna opterećenja. Pored uložaka, ortoze i štaka, u terapiji se koriste i zdravstvena gimnastika, fizikalna terapija i lekovi protiv bolova. Takođe, gubitak težine igra važnu ulogu kod pacijenata sa prekomernom težinom.
Operativnom terapijom mogu se ispraviti nepravilni položaji i stabilizovati zglobovi. U nekim slučajevima, oštećena hrskavica se može zameniti. Ako je bol nepodnošljiv i ne može se smanjiti drugom terapije za artrozu, moguća je endoprotetska zamena zgloba, pri čemu se oštećeni zglob zamenjuje veštačkim zglobom.
Aktivno učešće je neophodno za uspeh terapije
Da bismo sprečili zamenu zglobova na prvom mestu, obično možemo mnogo da uradimo u vezi sa osteoartritisom sami. Pored redovnog vežbanja, važna je i uravnotežena ishrana. Cilj je smanjenje mogućeg viška kilograma i suzbijanje upalnih procesa i snabdevanje zglobova važnim hranljivim materijama. Zato umesto tosta sa džemom, započni dan domaćim muslijem od bobičastog voća i dozvoli da te trend pripreme hrane inspiriše za pripremu obroka i za posao! Kuvanje za sebe je uvek isplativije, posebno ako jedeš manje mesa, a više sezonskih namirnica i koristiš što više biljnih proizvoda.