Tokom trudnoće, telo se menja. Prilagođava se novoj situaciji u kojoj dete raste. Da navedemo samo nekoliko primera: zapremina krvi se povećava, tetive i ligamenti postaju mekši i nivoi hormona variraju. Trudnice se suočavaju sa mnogim promenama i izazovima i često imaju tipične pritužbe u trudnoći. Ali svaka žena drugačije reaguje na ove žalbe. U prvim nedeljama neke trudnice stalno povraćaju, druge osećaju samo malu mučninu, ali moraju da se bore protiv zadržavanja vode. Sakupili smo najčešće pritužbe tokom trudnoće za koje će ti babica Jasmin Kraftzig dati dragocene savete i pomoć.
Mučnina i povraćanje
Sigurno svaka žena susrela sa pitanjem: “Da li ste trudni?”, kada se požalila na mučninu. Ta brza, nemarno izgovorena rečenica, uglavnom nije tačna, ali ipak ima dosta istine. Ima žena koje jednostavno postanu sumnjičave i urade test na trudnoću kada ujutru imaju čudan osećaj u stomaku ili moraju da povraćaju. Većina trudnica se bori sa mučninom, koje se mogu manifestovati potpuno različito. Od blage jutarnje mučnine do ređih slučajeva ekstremnog povraćanja. Tada bi boravak u bolnici čak mogao biti neophodan, jer telo gubi previše tečnosti i hranljivih materija. Uzrok opšte mučnine, pretpostavljaju stručnjaci, je visok nivo hormona HCG, koji naglo raste na početku trudnoće.
Saveti za mučninu i povraćanje u trudnoći:
- Umeren porast i pad šećera u krvi ima smisla. Previše ekstremne promene mogu povećati mučninu. Zato savetujem prelazak na proizvode od celog zrna i umereno konzumiranje industrijskog šećera kao i prerađene hrane.
- Rasporedite manje obroke tokom dana i, ako je moguće, pojesti nešto malo pre ustajanja.
- Protiv mučnine može pomoći sveže pripremljena voda sa đumbirom ili limunom, često čaj od nane.
- Neka tvoj lekar ili babica proveri krvne vrednosti vitamina D, B6 i B12, kao i vrednost feritina za skladištenje gvožđa.
- Akupresura ili akupunktura mogu pomoći. Ovde ima smisla početi na vreme i ne čekati nekoliko nedelja.
- Svakako je preporučljivo odmah na početku trudnoće stupiti u kontakt sa babicom, koja tada eventualno može da započne lečenje akupunkturom.
- Ako nema poboljšanja, babica može da prepiše lekove.
- Postoji još jedna dobra vest: mučnina obično prestaje sama od sebe nakon trećeg meseca.
Umor
- Mnoge trudnice osećaju umor, posebno u prva tri meseca. Bez ikakve energije vuku se kroz svakodnevni posao. Mnoge žene u prvim mesecima trudnoće o tome ne pričaju i teško sakrivaju umor. Veruje se da je umor posledica hormonalnih promena, ubrzanog otkucaja srca i povećanog volumena krvi, između ostalog. Ali nedostatak gvožđa takođe može izazvati umor.
Saveti za umor tokom trudnoće:
- Čak i u slučaju umora, savetuje se raznovrsna ishrana sa puno povrća i voća, kao i dovoljno proizvoda od celog zrna. Ne konzumiraj prečesto voće kroz gotove šejkove iz supermarketa, jer se tada nivo šećera značajno povećava. To dovodi do povećanja šećera u krvi, koji brzo ponovo opada i tako može izazvati još veći umor.
- Preporučuje se provera krvne slike, uključujući vitamine D, B6 i B12, hemoglobin i feritin.
- Šetnja na svežem vazduhu može da ublaži umor, a joga tokom trudnoće uz meditaciju može pomoći u poboljšanju kvaliteta sna.
Zadržavanje vode
„Zadržavanje vode je prilično neprijatno, ali generalno nije razlog za zabrinutost“, kaže babica Jasmin Krafcig. Može se pojaviti na nogama, ali i na rukama ili licu. Pored toga, može se javiti u bilo kom trenutku tokom trudnoće – što se pre pojavi, treba ga pre i kontrolisati.
Saveti za zadržavanje vode tokom trudnoće:
- Nastavi da piješ dovoljno tečnosti.
- Podiži noge češće i nemojte previše stajati i sedeti.
- Važan je „dobar“ odnos proteina i hrane. Moja klasična preporuka je: Krompir sa mladim sirom pomešan sa dosta vlasca i peršuna.
- Neka lekar prepiše pomoćne čarape.
- Plivanje može doneti olakšanje.
- Babica često može uspešno primeniti akupunkturu za edem. Najbolji rezultati se mogu postići sa primenom na manjim predelima.
Bol u leđima
Mnoge trudnice se takođe bore sa bolovima u leđima, posebno u poslednjim fazama trudnoće. Zbog povećanja težine deteta, mišići i tetive su veoma napregnuti i mnoge trudnice razvijaju “pačji hod”. Zbog toga se često stvara šupljina leđa, što može dovesti do bolne napetosti. Ako si imala probleme sa leđima pre trudnoće, oni se sada mogu intenzivirati.
Saveti za bol u leđima tokom trudnoće:
- Kako bismo preventivno pristupili bolovima u leđima, trudnicama na početku trudnoće preporučujemo odgovarajuću vrstu sporta kao što je gimnastika u vodi ili joga. Možeš čak i da nastaviš sa laganim treningom za izgradnju mišića (ovde se preporučuje konsultacija babice ili doktora ako je moguće).
- Sa rastućim stomakom, pojas za podršku takođe može biti prilično udoban. S tim u vezi, najbolje je pitati nadležnu babicu.
- Takođe, akupunktura i/ili tejpiranje pomažu mnogim trudnicama sa akutnim tegobama.
- Fizioterapija može pomoći kod akutnog bola u leđima, posebno ručna terapija i fascialni tretman. U određenom slučaju, osteopatija ima smisla.
Gorušica
Rast deteta u materici vrši sve veći pritisak na stomak buduće majke. Posledica: Kiselina iz želuca može doći do jednjaka, što je veoma neprijatno i može izazvati gorušicu. Čak i savijanje napred može izazvati gorušicu.
Saveti za gorušicu tokom trudnoće:
- Gorušica se može dobro lečiti akupunkturom.
- Neke babice takođe imaju dobro iskustvo sa upotrebom lekovite gline.
- Na kraju krajeva, često pomaže izbegavanje šećera i masti.