Da li se osećate loše, umorno, nemate energije ili motivacije da savladate svoje svakodnevne zadatke? Razlog za to je u vašem stomaku. Naime, mnogo zavisi od crevne flore. Između ostalog, kako se osećate, koliko energije imate i koliko vam je jak imunitet. Nije uzalud rečeno da su creva važan organ za imunitet.
Crevna flora se sastoji od dobrih ili korisnih i loših ili patogenih bakterija. Da bi se održala zdrava crevna flora, pre svega je važno imati dobar balans između loših i dobrih bakterija u telu, odnosno da dobre bakterije uvek imaju prednost. Probiotici vam mogu pomoći da povećate broj dobrih bakterija, a u još boljem slučaju i onih probiotika kojima su dodati prebiotici.
Zbog savremenog načina života, brze hrane, stresa, vrlo brzo loše bakterije mogu da preuzmu kontrolu i zavladaju u vašim crevima. Povišene telesne temperature, razne bolesti, terapija antibioticima i drugim lekovima, stres i promene u ishrani mogu poremetiti ravnotežu crevne mikroflore. To možete primetiti kada počnete da patite od nadimanja, vetra, zatvora i pada imuniteta.
Pozitivan efekat uzimanja probiotika, osim u održavanju zdrave mikroflore digestivnog sistema, ogleda se i u jačanju imunog sistema, smanjenju nivoa holesterola u krvi, regulisanju varenja.
Koliko brzo probiotici počinju da deluju?
Za neke ljude, probiotici počinju da deluju nakon samo nekoliko dana. U svakom slučaju, preporučuje se uzimanje najmanje 2 meseca jer je toliko potrebno da dobre bakterije savladaju loše bakterije i stvore ravnotežu u crevima.
Da li uzimate antibiotike?
Sa svakim tretmanom antibioticima, bakterijska ravnoteža između dobrih i loših bakterija u vašim crevima je drastično poremećena. To izaziva najčešće poremećaje varenja i pad imuniteta. Potrebno je čak 6 meseci da se crevna flora oporavi nakon kursa antibiotika.
Šta su prebiotici?
To su vlakna – hrana za probiotske bakterije, koja stvara prijatno okruženje za rast i razmnožavanje dobrih bakterija u crevima. Prebiotici ne utiču samo na dobre bakterije koje vaša creva već sadrže, već i na probiotike koje dodatno unosimo u organizam.
Probiotici podstiču peristaltiku creva, skraćuju vreme prolaska hrane kroz digestivni trakt i povećavaju bioraspoloživost minerala, posebno kalcijuma i magnezijuma.
Kada uzeti probiotik?
Probiotike bi bilo dobro uzimati zajedno sa hranom, jer hrana obezbeđuje da što brže stignu do mesta gde su najpotrebniji, a to je tanko crevo.
Koje probiotike uzeti?
Kvalitetni probiotici moraju da sadrže, pored probiotičkih bakterija, i hranu za njih, odnosno prebiotike. Prebiotici stimulišu rast i reprodukciju korisnih bakterija i neophodni su za njihovo efikasno delovanje. Bilo bi dobro uzimati probiotike koji se uzimaju zaštićeni posebnom kapsulom koja im omogućava da se aktiviraju tek nakon što stignu u creva. Zbog toga deluju upravo tamo gde su najpotrebniji.Dokazano je da uzimanje sinbiotika – kombinacije probiotika i prebiotika ima blagotvoran efekat na poremećenu ravnotežu crevne flore, ali i preventivni unos pozitivno utiče na celokupno zdravlje organizam.