Sadržaj

Osteoporoza: uzroci, simptomi i efikasan tretman 

Osteoporoza je najčešća metabolička bolest koja uzrokuje smanjenje koštane mase i poremećaj mikroarhitekture kostiju, čineći kosti slabijim i podložnijim prelomima. Ova bolest se najčešće javlja kod žena, dok muškarci i deca mnogo ređe obolevaju. U nastavku ćemo detaljno razmotriti uzroke osteoporoze, simptome i najefikasnije metode prevencije i lečenja. 

Šta je osteoporoza i kako nastaje? 

Osteoporoza je bolest koja dovodi do smanjenja gustine kostiju, što ih čini krhkim i sklonijim prelomima, posebno u starijoj dobi. Najčešći tip osteoporoze je postmenopauzalna osteoporoza, koja se razvija usled pada nivoa ženskog polnog hormona estrogena. Ovaj oblik osteoporoze se obično javlja 15-20 godina nakon menopauze. Žene koje su prošle kroz ranu menopauzu ili su imale operaciju uklanjanja jajnika takođe imaju veći rizik od razvoja osteoporoze. 

Faktori rizika za osteoporozu 

Pored pada estrogena, drugi uslovi kao što su dugotrajna imobilizacija, smanjena fizička aktivnost, inflamatorna oboljenja kao što je reumatoidni artritis i disfunkcija štitne žlezde (hiperparatiroidizam) takođe mogu povećati rizik od osteoporoze. Poremećaji kao što su hiperparatiroidizam i bolest bubrega takođe mogu uticati na zdravlje kostiju. Osteoporoza se takođe može razviti kao rezultat stanja kao što su anoreksija, rana menopauza, operacija kao što je ooforektomija ili produženo krvarenje u postmenopauzi. 

Osteoporoza
Simptomi osteoporoze 

Osteoporoza je često asimptomatska u svojim ranim fazama, zbog čega mnogi ljudi nisu svesni da je imaju sve dok ne dođe do preloma. Najčešći prelomi kod osteoporoze javljaju se u predelu kičme, butne kosti i podlaktice. Prelom kuka kod starijih osoba često je povezan sa ozbiljnim komplikacijama, uključujući dugotrajne probleme sa mobilnošću, povećan rizik od infekcija i smanjen kvalitet života. Osim toga, oporavak od preloma kuka može biti dugotrajan, a kod starijih ponekad dovodi do trajnog invaliditeta. 

Simptomi osteoporoze mogu uključivati: 

  • Bol u leđima, često uzrokovan prelomom pršljena. 
  • Smanjenje telesne visine, što mogu primetiti članovi porodice. 
  • Poteškoće u kretanju zbog bolova u zglobovima. 

Kako se dijagnostikuje osteoporoza? 

Najpouzdaniji metod za dijagnostikovanje osteoporoze je denzitometrija, koja se koristi za merenje gustine kostiju i otkrivanje odstupanja od zdrave koštane mase. Ova metoda omogućava tačnu procenu rizika od preloma i praćenje promena u gustini kostiju tokom vremena. Ženama je preporučljivo da prvu denzitometriju urade u 65. godini, a muškarcima u 70. godini, pošto je osteoporoza češća u starijoj dobi.

Međutim, ako osoba ima nekoliko faktora rizika, kao što su porodična istorija osteoporoze, niska telesna težina, pušenje ili prelom koji se dogodio nakon malog udarca, denzitometrija se može uraditi ranije. Pored toga, lekari mogu preporučiti redovne testove za ljude koji uzimaju lekove koji mogu oslabiti kosti, kao što su kortikosteroidi. Pravovremeno otkrivanje osteoporoze omogućava primenu preventivnih mera i lečenja za smanjenje rizika od preloma i očuvanje zdravlja kostiju. 

Liječenje osteoporoze: Prevencija i terapija 

Lečenje osteoporoze uključuje kombinaciju nefarmakoloških i farmakoloških mera. Neophodno je poboljšati ishranu i obezbediti dovoljnu količinu kalcijuma i vitamina D, koji su ključni za zdravlje kostiju. Takođe se preporučuje povećanje fizičke aktivnosti, što pomaže u jačanju kostiju i sprečavanju padova. Pored toga, važno je prestati pušiti i ograničiti konzumaciju alkohola, jer ovi faktori mogu dodatno oslabiti kosti. Redovno praćenje stanja kostiju pomaže u prilagođavanju terapije i smanjenju rizika od preloma. 

osteoporoza
Orthomol Osteo: Za snagu kostiju i svaki korak 

Za ljude koji pate od osteoporoze ili su pod povećanim rizikom, dodaci kao što je Orthomol Osteo mogu pomoći u održavanju zdravlja kostiju. Vitamin D doprinosi boljoj apsorpciji kalcijuma, dok kalcijum podržava održavanje normalne gustine kostiju. Takođe, vitamin K, cink i mangan igraju važnu ulogu u očuvanju kostiju, a vitamin C pomaže u stvaranju kolagena koji je neophodan za funkciju kostiju. Redovna i dugotrajna upotreba Orthomol Osteo može pomoći u pokrivanju povećanih potreba za ovim mikronutrijentima. 

Na stranici proizvoda Orthomol Osteo pročitajte više, a odgovorili smo i na najčešća pitanja kupaca. Verujemo da će vam biti od koristi. 

Slični članci

Pričali smo sa dr. Anom Todorović, specijalistom ortopedske hirurgije i traumatologije, zašto se javlja osteoartritis i tendinitis. ... >
Osteoporoza uzrokuje smanjenje koštane mase i poremećaj mikroarhitekture kostiju, čineći kosti slabijim i podložnijim prelomima. ... >
Bolovi u zglobovima ukazuju na neko patološko stanje, a u zavisnosti od vrste boli možemo bliže odrediti šta je uzrok i na koji način bi ... >

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o:

Koje hranjive tvari jačaju zglobove?

Kosti i zglobovi

Koje hranljive materije su potrebne tvojim tetivama? Što možete doprinjeti prehranom?