Sadržaj

Rana trudnoća: Odgovaramo na 8 važnih pitanja

Trudnoća je posebno i magično vreme za vas, vaše dete i celu porodicu. Kao buduća majka prolazite kroz razne promene, kako fizičke tako i emotivne. Vaše telo će se promeniti i prilagoditi novom životu koji raste u njemu. Trudnoća je period kada se postavljaju mnoga pitanja, a mi smo odgovorili na najčešća. Slobodno nam pošaljite pitanja na koja želite da dobijete odgovor, a mi ćemo se potruditi da na sve odgovorimo u saradnji sa stručnim štabom.

Šta je važno na početku trudnoće da biste ostali zdravi? 

Veoma je važno da prvi pregled zakažete čim saznate za trudnoću, posebno ako uzimate bilo kakve lekove ili bolujete od hronične bolesti. Dok čekate termin, lekar će vas uputiti u sve što je važno za sam početak trudnoće. Preporuka lekara specijalizovanih za ginekologiju i akušerstvo je da se odmah počne sa uzimanjem folne kiseline, koja je sintetizovani oblik vitamina B9 (veoma često se ovaj oblik naziva i folat), i obezbeđuje pravilan razvoj fetusa od začeća do kraja trudnoće. trudnoća. Zbog toga je veoma važno pratiti i unositi dovoljnu količinu folne kiseline i tako smanjiti rizik od nepravilnog razvoja fetusa.

Da li je normalno da na početku trudnoće osećam bolove u stomaku, mučninu, često idem u toalet?

Da, u prvom tromesečju trudnoće normalno je da osećate mučninu, bol i da stalno idete u toalet – telo se navikava na promene. Kod trudnica se mučnina najčešće javlja zbog promene količine hormona u organizmu, što utiče na pad šećera u krvi, što izaziva mučninu. U prvom delu trudnoće, povećan nivo hormona u krvi, posebno beta HCG, podstiče povećan protok krvi kroz karlični deo, a samim tim i kroz bubrege. Povećan protok krvi kroz bubrege podstiče ih da proizvode više urina.

Trudnoća i ishrana – šta jesti, a šta izbegavati? 

Za zdravu trudnoću, ishrana majke treba da bude uravnotežena i bogata hranljivim materijama, uključujući proteine, ugljene hidrate, masti, voće i povrće. Unošenje prenatalnih vitamina je ključno za kompenzaciju hranljivih materija koje trudnice ne mogu dobiti ishranom. Važno je da konzumirate pasterizovane sireve da biste izbegli listeriju i da birate ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama i malo žive, kao što su divlji losos, skuša, haringa, sardine i inćuni. Crveno meso se preporučuje zbog visokog sadržaja gvožđa, dok hranu sa sirovim jajima treba izbegavati zbog rizika od salmonele. Treba smanjiti unos kofeina jer može smanjiti dotok krvi u fetus i usporiti njegov rast.

Trudnoća i prehrana

Trudnoća i sport – koje vežbe se preporučuju trudnicama?

Ako vam ginekolog nakon svakog pregleda odobri vežbanje i izda potvrdu o normalnoj trudnoći, a tokom vežbanja ne osećate simptome kao što su neobičan bol, ubod i vrtoglavica, slobodno možete da plivate, džogirate, hodate, vozite bicikl, vežbate u vodi, vežbajte jogu, Kegelsove vežbe i organizovane vežbe za trudnice. Više o ovoj temi pročitajte u tekstu Sport u trudnoći.

Koliko treba da dobijem na težini tokom trudnoće?

Trudnice koje nose jednu bebu ne bi trebalo da dobiju više od 15 kg, sa individualnim odstupanjima u zavisnosti od konstitucije i početne težine. U prvom tromesečju preporučuje se debljanje od 1,5 do 2,5 kg, a zatim svake nedelje pola kilograma. Trudnice sa blizancima ili trojkama mogu očekivati debljanje između 17 i 25 kg zbog dodatnih potreba za krvlju, plodovom vodom, placentom i masnim tkivom. Opšte je pravilo da trudnice sa viškom kilograma dobijaju manje, a one sa nedostatkom više u trudnoći.

Kada ću čuti otkucaje srca moje bebe?

Tokom šeste nedelje trudnoće možete čuti otkucaje srca bebe na ultrazvuku. Srce bebe tada ima u proseku 100 do 110 otkucaja u minuti.

Kada će se na telu videti da sam trudna?

Vidljivo zaokruživanje stomaka počinje oko 20. nedelje trudnoće, kada je materica oko jedan do dva prsta u širini ispod pupka i lako se napipa spolja. Od tada je lako pratiti njen rast. U 24. nedelji dostiže nivo pupka, a zatim raste još 12 nedelja ka grudnoj kosti, da bi se u poslednjih mesec dana ponovo spustio.

Kada ću osetiti da se beba pomera u stomaku?

Ako vam je ovo prva trudnoća, možda nećete odmah primetiti pokrete bebe jer će vam osećaj biti potpuno nov. Ako ste se ranije rađali i ovaj osećaj vam je poznat, prve pokrete možete očekivati negde između 15. i 18. nedelje, a ako vam je ovo prva trudnoća, verovatno ćete ih osetiti između 16. i 20. nedelje trudnoće.

Slični članci

Trudnoća je posebno i magično vreme za vas, vaše dete i celu porodicu. Kao buduća majka prolazite kroz razne promene, kako fizičke tako i emotivne. ... >
Planiranje odmora sa bebom može biti izazov, ali uz dobru pripremu može se pretvoriti u nezaboravno iskustvo za celu porodicu. ... >
Dr Maja Šlaković, specijalista ginekologije i akušerstva, objašnjava ... >

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o:

Sve sto trebaš

Uvek tu za tebe. Od samog početka.

Trudnoća i dojenje

Sve o nutritivnim potrebama tokom trudnoće i dojenja