Postoji mnogo razloga koji mogu dovesti do osećaja da vas boli svaka kost i svaki zglob u vašem telu. Bolovi u zglobovima ukazuju na neko patološko stanje, a u zavisnosti od vrste boli možemo bliže odrediti šta je uzrok i na koji način bi ga trebalo tretirati.
Zašto se javljaju bolovi u zglobovima?
Neretko, bolovi u zglobovima se javljaju kod nekih infekcija poput gripa, kovida i slično. Bol kod ovih stanja je uglavnom generalizovan i praćen je bolovima u mišićima, iscrpljenošću i povišenom temperaturom. Takvi simptomi mogu jasno sugerisati šta je uzrok bola, kao i to da je potrebno posvetiti se terapiji osnovnog uzroka, a ne olakšanju bola u zglobovima.
Ponekad se može desiti da se nakon infekcija razvijaju artritisi praćeni otokom i bolom u zglobovima (postvirusne komplikacije). Ovakva stanja za razlog pojave bola u pozadini nemaju oštećenje hrskavice, već samo upalni proces. Međutim, upalni proces može biti razlog za početak degenerativnih oštećenja hrskavice pod uticajem slobodnih radikala, zbog čega na vreme treba postaviti dijagnozu i primeniti adekvatnu terapiju.
Bolovi u zglobovima se mogu javiti i kao posledice gihta i nekih autoimunih stanja (reumatoidnog artritisa). Kod ovih stanja dolazi do oštećenja zglobnih površina zbog čega vremenom, ukoliko se osnovno stanje ne tretira, bol postaje sve intezivniji. Bolovi u zglobovima koji prate ovo stanje su najčešće lokalizovani, često veoma oštri (poput pulsirajućeg bola) koji se mogu dešavati iznenada i u stanju mirovanja.
Bolovi u zglobovima mogu biti uzrokovane i degenerativnim promenama na zglobovima koje mogu nastati iz raznoraznih razloga (preterano opterećenje zglobova, intezivni treninzi, povrede, starost…). Ovi bolovi su u početku blagi i tupi, ali vremenom kako proces napreduje bol se pojačava posebno prilikom pokreta, a kasnije se može ispoljavati i u stanju mirovanja. Samu terapiju treba otpočeti na vreme, još pri prvim simptomima (blagi bolovi prilikom pokreta), bezbednim proizvodima za usporavanje trošenja hrskavice, kako bi se kasnije izbegavale prekomerne upotrebe antiinflamatora, ali i neke invazivnije metode lečenja poput ubrizgavanja injekcija u zglobove ili operativnog zahvata i ugrađivanja proteza.
Bolovi u zglobovima kod sportista
Kod profesionalnih sportista se često javljaju i povrede koje mogu prouzrokovati bolove, najčešće u kolenu, mada ni drugi zglobovi nisu pošteđeni. Bolovi koji nastaju usled povreda, često se mogu pogrešno protumačiti i tretirati kao degenerativno oboljenje zglobova, a zapravo su najčešće posledica oštećenja tetiva i ligamenata. Ove probleme najčešće karakteriše bol koji se javlja prilikom specifičnih pokreta zgloba, a adekvatna terapija bi podrazumevala pored adekvatne ishrane, odmora, primene lekova i fizikalnu terapiju, ponekad i operaciju.
Terapija kod bolova u zglobovima
Kada pričamo o bolu koji se javlja kao posledica procesa u zglobovima ili tetivama, terapiju treba usmeriti na lokalni problem. Miks fizikalne i medikamentozne terapije uz period odmora je ključ uspeha. Antioksidansi iz hrane su značajni za suzbijanje upalnog procesa i sprečavanja oštećenja ćelija hrskavica i tetiva pod uticajem oksidativnoh stresa. Pravilna funkcija ovih ćelija je važna kako bi proizvodile sve komponente koje čine hrskavicu ili tetive. Rad ovih ćelija je dodatno podržavaju pojedine komponente poput glukozamina i hondroitina. Aminokiseline, pre svega one iz kolagena, imaju značajnu ulogu, jer predstavljaju gradivne komponente kolagenih vlakana koje stvaraju naše ćelije hrskavice i tetiva. Značajnu ulogu imaju i nezasićene masne kiseline (omega 3-masne kiseline) koji su prirodni antiinflamatori (lekovi za bolove).
Sam proces razgradnje hrskavice je konstantan, a oporavak tetiva je dugotrajan proces. Zbog toga, za kompletan tretman ovih stanja treba praviti dugoročne planove – nema efekta preko noći.
Možda će vas zanimati i tekst Glukozamin, hondroitin, kolagen i hijaluronska kiselina: Da li su ovo ključni sastojci za suportivni tretman osteoartritisa? Dr. Maida Mujčinović, spec. fizikalne medicine i rehabilitacije u ovom tekstu detaljno objašnjava ulogu ovih sastojaka u podršci zglobovima kod osteoartritisa.