Česte prehlade kod dece mogu biti zabrinjavajuće. Imunitet dece, kao ključni odbrambeni faktor od respiratornih infekcija, još nije u potpunosti razvijen, što ih čini podložnijim virusima i bakterijama. Razumevanje imuniteta i načina na koji ga možemo ojačati je od suštinskog značaja za zdravlje vašeg deteta.
Šta je imunitet?
Imunitet je odbrambeni mehanizam tela koji nas štiti od raznih stranih tela, uključujući viruse i bakterije. Postoje dve vrste imuniteta: urođeni i stečeni. Urođeni imunitet je naša „prva linija“ odbrane, dok se stečeni imunitet razvija kontaktom sa uzročnicima bolesti. Potrebni su dani, nedelje, pa čak i meseci da se stečeni imunitet u potpunosti razvije.
Zašto je imunitet dece posebno važan?
Deca su danas podložnija raznim infekcijama zbog nezdravih životnih navika, stresa i nedovoljne fizičke aktivnosti. Zbog toga je posebno važno jačanje imuniteta dece. Da bi se to postiglo, potrebno je obratiti pažnju na ishranu, fizičku aktivnost i odmor.
Kako ojačati imunitet dece?
- Pravilna ishrana: Uključite voće i povrće bogato antioksidansima. Ove hranljive materije pomažu u zaštiti tela od infekcija.
- Dovoljno sna i odmora: Kvalitetan san je ključan za jači imunitet dece.
- Fizička aktivnost: Redovna vežba pomaže u jači imunitet dece.
Međutim, ponekad to nije dovoljno, posebno imajući u vidu da namirnice koje koristimo u ishrani, ma koliko zdrave bile, često nisu dovoljno bogat izvor minerala i vitamina zbog svog sve lošijeg kvaliteta.
Osim toga, kako su pokazala istraživanja, ljudi, posebno deca, nemaju dovoljan udeo svežeg povrća i voća u ishrani, sve su manje fizički aktivni i sve češće traže brzu hranu. Rezultat je prekomeran unos kalorija i premalo mikroelemenata.
Upravo zbog toga, ako već ne možemo da unosimo vitamine i minerale u dovoljnim količinama hranom, zahvaljujući ortomolekularnoj medicini, možemo to učiniti dobro izbalansiranim kombinacijama mikroelemenata.
Važni vitamini i minerali za imunitet dece:
- Cink: jača imuni sistem i deluje kao antioksidant, štiteći ćelije od oksidativnog stresa, a takođe je važan koenzim za antioksidativne enzime. Pored toga, cink učestvuje u sintezi DNK i proteina i odgovoran je za funkcionisanje više od 300 enzima. Doprinosi održavanju zdravih kostiju, kože, kose i noktiju, što čini primarnu odbrambenu barijeru protiv mikroorganizama. Takođe, cink pomaže u očuvanju normalnog vida i učestvuje u metabolizmu kiselina i baza, ugljenih hidrata i masnih kiselina.
- Vitamin C: neophodan za celokupno funkcionisanje tela. Najveće količine ovog vitamina nalaze se u citrusima, ali je potrebno pojesti čak 1,5 kg mandarina da biste dobili 500 mg vitamina C. Kao jak antioksidans, nedostatak vitamina C može povećati rizik od bolesti. Ovaj vitamin održava pravilno funkcionisanje imunog sistema i pomaže u obnavljanju izgubljene energije. Važan je i za sintezu kolagena, koji je neophodan za zdravlje kože i zglobova. Vitamin C doprinosi poboljšanju nivoa gvožđa u krvi, poboljšanju njegove apsorpcije i zaštiti organizma od anemije. Supplementacija vitaminom C može biti neophodna u određenim uslovima, kao što su intenzivan rast i razvoj dece i adolescenata, fizički napor, česte infekcije gornjih disajnih puteva, povišena telesna temperatura, trudnoća i dojenje, pušenje, kao i anemija usled gvožđa. Hronični nedostatak vitamina C može dovesti do bolesti poznate kao skorbut.
- Vitamin D: podržava bolju apsorpciju kalcijuma i fosfora u telu i ima glavnu ulogu u izgradnji i održavanju zdravlja kostiju. Osim toga, prema mnogim novijim studijama, snažno utiče na jačanje imunog sistema. Postoje brojne studije koje povezuju smanjen nivo vitamina D sa većom incidencijom virusnih i bakterijskih infekcija. Takođe, postoje studije koje povezuju njegov deficit sa alergijama i astmom. Dovoljan nivo vitamina D može se obezbediti konzumiranjem hrane kao što su masna riba i riblje ulje, ostrige, škampi, žumanca, goveđa jetra, pečurke i obogaćeno mleko. Međutim, ako pogledamo naše navike u ishrani, osim mleka i jaja, zaista je upitno koliko drugih proizvoda konzumiramo tokom nedelje. Iz tog razloga često postoji potreba za suplementacijom vitamina D. Međutim, vitamin D je liposolubilni i akumulira se u organizmu, zbog čega treba biti oprezan pri odabiru doze vitamina D. Veoma visoke doze su opravdane u slučaju potvrđenog nedostatka vitamina D ili dijagnostikovane osteoporoze, dok je u drugim slučajevima preporučljivo koristiti umerenije doze od 400 IU do 800 IU, u dužem vremenskom periodu.
Suplementacija
U slučajevima kada je ishrana nedovoljna, suplementi kao što su Orthomol junior C plus i Orthomol junior Ω plus se preporučuju za jači imunitet dece.
Orthomol junior C plus je dodatak ishrani za podršku još nedovoljno razvijenom imunološkom sistemu kod dece. Posebno je pogodan za decu sa ponovljenim, čestim respiratornim infekcijama, u akutnom stadijumu bolesti, kao i za prevenciju virusnih infekcija kod dece u kolektivu.
Orthomol junior Ω plus je dodatak ishrani koji podržava kognitivni razvoj dece. Posebno je pogodan za decu predškolskog uzrasta, kada je potrebno više pažnje i koncentracije.