Zdravlje

Naše telo mora da se brani, zbog toga, preko 200 različitih vrsta virusa može izazvati prehladu. Srećom naš imuni sistem je snažna odbrana od klica i uzročnika bolesti. Kao jedan od od najvažnijih odbrambenih mehanizama tela, on je stalno aktivan – većinu vremena nismo ni svesni toga. Većina infekcija teče bez simptoma kada imamo jaku imunološku odbranu. Ali kako zapravo funkcioniše naš imuni sistem, kako ga možemo ojačati i koje mere predostrožnosti pomažu izbegavanje infekcija? Kroz naš blog pružit ćemo Vam sve korisne informacije vezane za zdravlje.

Suportivna terapija je ključni deo lečenja onkoloških pacijenata, fokusirajući se na nutritivni status i prilagođavanje ishrane. Neuhranjenost je čest izazov koji zahteva blagovremeno rešavanje kroz multidisciplinarni pristup. Nutritivna terapija važna... >

Aktuelnosti i saveti

Suportivna terapija je ključni deo lečenja onkoloških pacijenata, fokusirajući se na nutritivni status i prilagođavanje ishrane. Neuhranjenost je čest izazov koji zahteva blagovremeno rešavanje kroz ... >
Hronični kašalj kod dece je jedan od najčešćih simptoma, posebno u predškolskom i školskom uzrastu. ... >
Imunitet dece, kao ključni faktor odbrane od respiratornih infekcija, još nije potpuno razvijen, što ih čini podložnijima virusima i bakterijama ... >
Ponavljajuće infekcije su nešto sa čim se bore mnogi roditelji. Dr. med. Amra Šerak, specijalizant pedijatrije savetuje ... >
Alergije su prisutne kod svih uzrasta i pola, ali su najčešće kod dece. Broj ljudi koji pate od alergija ubrzano raste iz dana u dan, ... >
O značaju probiotika i prebiotika za naš imunitet razgovarali smo sa dr. med. sci. Jasmin Ćorović – Kuburović, specijalista interne medicine, subspecijalista kardiologije. ... >

Imuni sistem – šta je to zapravo?

Naš imuni sistem je aktivan dan i noć i izuzetno efikasno štiti naša leđa. Za to se svakog dana stvaraju milijarde odbrambenih ćelija – ogroman učinak! Ali šta je zapravo imuni sistem, koji faktori utiču na njega i kako da učinim nešto za svoj imunitet?

Šta je zapravo imuni sistem?

Imuni sistem nije poseban organ poput srca ili jetre. Umesto toga, to je složen, umreženi sistem raspoređen po celom telu, koji uključuje koštanu srž, slezinu i krajnike, kao i posebna krvna zrnca i creva, najveći „imunološki organ“ tela na oko 500 kvadratnih metara. Imuni sistem se neprestano bori protiv neželjenih uljeza kao što su bakterije i virusi i osigurava da telo ostane u formi.

Šta se dešava kada bakterije, virusi i drugi napadnu telo?

Svi smo rođeni sa imunološkim sistemom, koji uvek dolazi u obzir kada strana tela kao što su virusi i bakterije uđu u telo. Između ostalog, takozvani urođeni imuni sistem ima različite vrste ćelija koje pripadaju grupi belih krvnih zrnaca (leukocita). U slučaju infekcije, telo uspeva da ciljano koncentriše ove ćelije na mestu upale kako bi se borilo sa uzročnikom.

Koji faktori utiču na imuni sistem?

Naš način života ima veliki uticaj na funkcionisanje našeg imuniteta. Pored dovoljnog sna, posebno veliku ulogu igra zdrava ishrana i nauka se u tom pogledu uvek razvija. Postoje, na primer, nova saznanja o ulozi vitamina D, koja je npr. sadržana u masnoj ribi. Ali naša koža takođe gradi vitamin D kada je u kontaktu sa sunčevom svetlošću. Poznata je njegova važnost za izgradnju kostiju, koja se stalno javlja i kod odraslih. Ali u međuvremenu, poznato je da vitamin D takođe ima važne funkcije za imuni sistem.

Šta možemo učiniti da ga „očvrsnemo“?

Naizmenično tuširanje i odlasci u saunu su dobri mehanizmi za jačanje imuniteta. Tokom posete sauni, telesna temperatura raste i krvni sudovi se šire, čime se povećava protok krvi. Naizmenično toplo i hladno i povezano širenje i kontrakcija krvnih sudova takođe stimulišu imune ćelije.

Aktiviraju se u većem broju i tako se mogu efikasnije boriti protiv virusa i bakterija. Takođe pozitivno za imuni sistem je dovoljno sna. Tokom noćnog odmora telo može da se odmori i da opušteni i odmorni započnemo novi dan.

 

Mogu li i dalje da podržim svoj imuni sistem iako se već osećam bolesno?

Posebno kod dugotrajnih i čestih infekcija važno je dodatno podržati imuni sistem. Istovremeno, korisno je piti puno tekućine. Najpogodniji su nezaslađeni čajevi i voda. Posebno brzo se zimi, zbog zagrejanih prostorija suši sluzokoža nosa i grla. To olakšava stvari virusima i bakterijama. Zbog toga je važno da se sluzokoža navlaži sa dosta tečnosti kako bi se otežao njihov prodor.

Mikronutrijenti za imuni sistem.

Jačati imunološki sistem dece

Najbolji saveti za jačanje imuniteta

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o: